Historie a okolí hotelu

Hotel Essence

Nachází se v Praze 1 na Senovážném náměstí, je obklopen historickými budovami z konce 19. až počátku 20. století.

Nedaleko stojí středověká Jindřišská věž. V docházkové vzdálenosti je Náměstí Republiky, kde se nachází Prašná brána, Obecní dům a velká nákupní centra Palladium a Kotva. Tato centrální poloha nabízí hostům směs historického kouzla a moderních vymožeností.

Okolí hotelu

01

Prašná brána

Původně postavená ve 13. století sloužila jako jeden ze 13 vstupů do pražského Starého Města. Její základní kámen položil král Vladislav Jagelonský v roce 1475 a daroval jej městské radě jako korunovační dar. Postavena Matějem Rejskem a inspirována Staroměstskou mosteckou věží Petra Parléře, její zdobný design popíral její omezené obranné schopnosti. Stavba byla zastavena po 8 letech, když král uprchl z města kvůli povstání. Po návratu přesídlil na Hrad. Současné jméno získala brána v 17. století, kdy sloužila jako skladiště střelného prachu. Sochařská výzdoba byla vážně poškozena během pruské okupace v roce 1757. Při renovaci brány v roce 1876 byla restaurována.

 

 

 

 

02

Obecní dům

Vrchol secesní architektury, který na počátku 20. století nahradil královský dvůr. Toto bývalé královské sídlo, po staletí prázdné, bylo před demolicí přeměněno na seminář a vojenskou školu. V letech 1905 až 1911 na jeho místě vyrostl Obecní dům, který se stal kulturním centrem s výstavními síněmi a velkolepým koncertním sálem. Jeho exteriér zdobí štuky a alegorické sochy a pyšní se velkou keramickou polokupolovou mozaikou „Hold Praze“. Uvnitř je hlavní pražská koncertní prostora, ikonická Smetanova síň, završená skleněnou kupolí. Často je používána i jako taneční sál. Interiér ozdobí díla renomovaných českých umělců, včetně Alfonse Muchy. V budově jsou také menší sály, konferenční místnosti, kanceláře, kavárny a restaurace, které lákají návštěvníky k odpočinku uprostřed pestrých secesních dekorací.

03

Celetná ulice

Jedna z nejstarších pražských ulic nabízí cestu staletími historie. Původně součást prastaré obchodní stezky z východních Čech, svůj název si vysloužila podle pečiva zvaného „calts“, které se zde ve středověku peklo. Její význam vzrostl ve 14. století, kdy se stala součástí Královské cesty, využívané ke korunovačním průvodům. Pod povrchem ulice se skrývají základy románských a gotických budov, i když mnohé z malebných domů s výraznými znaky byly přestavěny v období baroka. Zejména Dům U Černé Matky Boží hostí podmanivou sbírku českého kubismu, představující obrazy, sochy, nábytek, architektonické plány a návrhy, které umožňují nahlédnout do tohoto jedinečného uměleckého směru. Celetná ulice slouží jako podmanivá cesta na ikonické Staroměstské náměstí, která nabízí pohled do bohatého kulturního dědictví města.

04

Staroměstské náměstí

Nadčasový svědek slavné minulosti Prahy. V severní části vyniká bílé průčelí barokního kostela sv. Mikuláše, východní část se pyšní architektonickými skvosty, jako je gotický dům U Kamenného zvonu a rokokový palác Golz-Kinských. Náměstí doplňuje řada budov s fasádami v hýřivých pastelových barvách, přičemž jižní část zdobí barevné románské a gotické domy s kouzelnými domovními znameními. Zvláštní kouzlo vyzařuje zejména blok mezi ulicemi Celetná a Železná. Náměstí vždy bývalo živým místem, dnes tu návštěvníci najdou turistické centrum, ale i řadu restaurací, kaváren, obchodů a galerií.

05

Staroměstská radnice

Založena Janem Lucemburským v roce 1338 byla po staletí ústředním bodem pražské správy. Současný radniční blok, původně spojený se sousedními domy, se skládá z barevných gotických a renesančních budov, pečlivě zrekonstruovaných po poškození během druhé světové války. Jeho ikonická věž, vysoká 69,5 metrů, nabízí úchvatný výhled na Prahu. Středobodem radnice je slavný orloj získaný v 15. století a zdokonalený mistrem Hanušem v roce 1490. Podle legendy jej nechala městská rada oslepit z obavy, aby Hanuš své mistrovské dílo nenapodobil jinde. Přes četné úpravy v průběhu let zůstává hodinový stroj nezměněn od své konstrukce hodinářským mistrem Janem Táborským v letech 1552 až 1572 a slouží jako nadčasový symbol bohaté pražské historie a vynalézavosti.

06

Václavské náměstí

Synonymum ikonické jezdecké sochy sv. Václava a majestátnosti Národního muzea má bohatou historii sahající až do středověku, kdy sloužilo jako rušný koňský trh. Důležitým obchodním centrem zůstalo dodnes. Při procházce náměstím si všimněte architektonických skvostů převážně z konce 19. a počátku 20. století, což je dokladem přestavby náměstí během této éry. Tyto stavby představují výjimečné dekorativní styly charakteristické pro českou architekturu té doby. Prozkoumejte četné pasáže lemované obchody, kluby, divadly a kiny, z nichž každá přispívá k dynamické atmosféře náměstí a trvalému kouzlu.

07

Státní opera

Nachází se jen minutu chůze od Václavského náměstí. Do roku 1885 na jejím místě stávalo Novoměstské divadlo, které bylo strženo a nahradila jej stávající budova. Původně mělo konkurovat Národnímu divadlu, v roce 1945 se stalo sídlem Státní opery. Fronton nad sloupovou lodžií na předním průčelí zdobí neoklasicistní vlys. Mezi plastikami najdeme Dionýsa a Thálii, múzu komedie. V roce 1945 se divadlo stalo hlavní městskou operou.

 

Zásady ochrany osobních údajů

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

 

Volbou následujícího souhlasíte s našimi zásadami ochrany osobních údajů a soubory cookie. Nastavení můžete kdykoli změnit.

Nastavení